Election results - 2015 - Parish and Town Council uncontested election 7 May
Barnoldswick Town Council - Craven Ward
Name of Candidate |
Description |
Elected |
CRABTREE, Ryan James | Liberal Democrat | ELECTED |
HARTLEY, Kenneth | Liberal Democrat | ELECTED |
METCALFE, Kate Allison | Liberal Democrat | ELECTED |
MILNER, Richard Daniel | Liberal Democrat | ELECTED |
MURPHY, Andrew | Liberal Democrat | ELECTED |
OLIVER, David Antony | Liberal Democrat | ELECTED |
WHIPP, David Michael Baxter | Liberal Democrat | ELECTED |
Barrowford Parish Council - Carr Hall Ward
Name of Candidate |
Description |
Elected |
OLIVER, Robert Andrew | ELECTED | |
WINDLEY, Royce Osborne | Independent | ELECTED |
Barrowford Parish Council - Central Ward
Name of Candidate |
Description |
Elected |
JACKSON, Eric | Barrowford Together | ELECTED |
NIKE, Sue | ELECTED | |
NORCROSS, Brenda Christine | ELECTED | |
THOMPSON, Patricia Heather | ELECTED |
Barrowford Parish Council - Newbridge Ward
Name of Candidate |
Description |
Elected |
STRINGER, Andrew | ELECTED | |
TITCHINER, Tony | ELECTED | |
VICKERMAN, Allan | ELECTED |
Blacko Parish Council
Name of Candidate |
Description |
Elected |
BARNES, Stephen | ELECTED | |
FEWSTER, Roy Allan | ELECTED | |
HESKETH, Peter James | ELECTED | |
HODGSON, Neil | ELECTED | |
OSBORN, John Stephen | ELECTED | |
RILEY, Brian Augustine | ELECTED | |
SIPOCZ, Phil | ELECTED |
Earby Town Council - East Ward
Name of Candidate |
Description |
Elected |
BANKS, Anita | Independent | ELECTED |
HARRIS, Natasha Margaret Louise | The Blue Party | ELECTED |
HARTLEY, Stephen | ELECTED | |
HORSFIELD, Morris | ELECTED | |
MYERS, Joyce Valerie | Independent | ELECTED |
SPENCE, James | Independent | ELECTED |
Earby Town Council - West Ward
Name of Candidate |
Description |
Elected |
COCKER, Vera | Independent | ELECTED |
GOULTHORP, Mike | ELECTED | |
JACKMAN, James Daniel Morris | The Blue Party | ELECTED |
TENNANT, Christopher Procter | Independent | ELECTED |
WILKINSON, Peter | ELECTED |
Foulridge Parish Council
Name of Candidate |
Description |
Elected |
CANNON, Graham Geoffrey | UKIP | ELECTED |
CLARK, Tony | ELECTED | |
HOWSON, Maureen | ELECTED | |
MARRIOTT, Ivan | ELECTED | |
NICHOLSON, Hazel | ELECTED | |
STOREY, Janice May | ELECTED | |
WAUGH, Graham | ELECTED | |
WHITFIELD, Brian | ELECTED |
Goldshaw Booth Parish Council
Name of Candidate |
Description |
Elected |
BURT, Christopher Keith | ELECTED | |
HUDSON, Christopher John | ELECTED | |
NORRIS, Ann | ELECTED | |
PARSONS, John | ELECTED | |
STARKIE, Barry Dee | ELECTED | |
WILKINSON, Kathleen | ELECTED |
Higham-with-West Close Booth
Name of Candidate |
Description |
Elected |
BUTTERFIELD, Terry | ELECTED | |
GADD, Richard John | ELECTED | |
HAMMOND, John William | ELECTED | |
TETLEY, Michael | ELECTED | |
WILLOUGHBY, Robin | ELECTED |
Kelbrook and Sough Parish Council
Name of Candidate |
Description |
Elected |
MASKELL, Paul Jonathan | ELECTED |
Laneshaw Bridge Parish Council
Name of Candidate |
Description |
Elected |
HUMBERT, Steve | ELECTED | |
KNOWLES, James William | ELECTED |
Nelson Town Council - Bradley Ward
Name of Candidate |
Description |
Elected |
ALI, Sajid | Labour Party | ELECTED |
AMJAD, Zeeshan | Labour Party | ELECTED |
ASLAM, Mohammed | Labour Party | ELECTED |
HAYAT, Nazeem Albert | Labour Party | ELECTED |
RICHARDSON, John | Labour Party | ELECTED |
Nelson Town Council - Walverden Ward
Name of Candidate |
Description |
Elected |
ADAM, George | Labour Party | ELECTED |
BUTT, Amara Ijaz | Labour Party | ELECTED |
KHALID, Mohammed | Labour Party | ELECTED |
Nelson Town Council - Whitefield Ward
Name of Candidate |
Description |
Elected |
ANWAR, Majid Ali | Liberal Democrat | ELECTED |
ANWAR, Najaf | Liberal Democrat | ELECTED |
MAHMOOD, Hassan | Liberal Democrat | ELECTED |
Old Laund Booth Parish Council
Name of Candidate |
Description |
Elected |
COMMONS, Jackie | ELECTED | |
DAVID, John | ELECTED | |
HALL, Dianne | ELECTED | |
MYERS, Janet | ELECTED | |
NEWMAN, Brian | ELECTED | |
SHAW, Paul | ELECTED |
Roughlee Booth Parish Council
Name of Candidate |
Description |
Elected |
CARSON, Gail | ELECTED | |
MILLIGAN, Stuart | ELECTED | |
SCHOFIELD, Martin | ELECTED | |
STARKIE, James Keith | ELECTED | |
TODD, Elaine Joyce | ELECTED | |
WILLIAMS, Colin Herbert | ELECTED |
Salterforth Parish Council
Name of Candidate |
Description |
Elected |
BRADLEY, Howard Henry | ELECTED | |
LANGTREE, Valerie | ELECTED | |
POLLARD, Christine | ELECTED | |
ROBINSON, Fiona | ELECTED | |
TOPP, Kathleen Mary | ELECTED | |
WILSON, Joyce Mary | ELECTED |
Trawden Forest Parish Council - Trawden Ward
Name of Candidate |
Description |
Elected |
CROMPTON, Ruth | ELECTED | |
PLUMB, Karen | ELECTED | |
REYNER, Paul | ELECTED | |
ROBINSON, Beverley Anne | ELECTED |
Trawden Forest Parish Council - Winewall and Cottontree Ward
Name of Candidate |
Description |
Elected |
DRANSFIELD, John Michael | Independent | ELECTED |
FOULKES, Adrian Graham | ELECTED | |
HODGSON, Barry | ELECTED | |
TAYLOR, Chris | ELECTED |