Pendle Borough Council
Possible strong winds between midnight on Monday and 3pm on Tuesday

Please could all residents remember to secure their loose waste (such as cardboard and paper) or keep it until their next collection date.

Further information is available on the Met Office website

Election Results

Results for May 2007 - Parish and Town Council Elections

View pages in this section

Parish and Town Council elections were held across Pendle in 2007 on the same day as the local Borough Council elections.

Barley-with-Wheatley Booth

Frank Wilkinson - 124 Elected

Marlene Ashworth - 109 Elected

Frank Rigg - 99 Elected

Jack Thompson - 92 Elected

Derek Heap - 86 Elected

John Connor - 84 Elected

David Frederick Goodger - 66 Elected

Brenda Cicely Goodger - 64

Turnout - 63.79%

Barnoldswick (Coates Ward)

Margaret Elizabeth Bell - 944 Elected

Allan Malcolm Buck - 816 Elected

Marjorie Adams - 734 Elected

Ian Stewart Holgate - 646 Elected

Jennifer Anne Purcell - 640 Elected

Joyce Elaine Holgate - 639 Elected

Maureen Elizabeth Davis - 501 Elected

David Philip Hoyle - 358

Turnout - 37.46%

Barnoldswick (Craven Ward)

Martin Edward Bell - 753 Elected

David Michael Baxter Whipp - 751 Elected

Marlene Hill-Crane - 603 Elected

Harry Purcell - 592 Elected

Keith Bailey - 568 Elected

David Ronald Stead - 556 Elected

Richard Whiteley - 549 Elected

John Cyril Beck - 539

Jennene Glenys Stubbs - 505

John Hartley Broughton - 499

Valerie Norma Langtree - 492

Shelley Janine Franklin - 479

Barbara Sonia McCartan - 459

Turnout - 38.58%

Barrowford (Carr Hall Ward)

Mick Simpson - 291 Elected

Anthony Hargreaves - 244 Elected

Robert Andrew Oliver - 208 Elected

Tom Watson - 137

Turnout - 50.66%

Barrowford (Central Ward)

Susan France Nike - 305 Elected

Alan Holgate - 222 Elected

Barbara Clarke - 221 Elected

Jeffrey Gibson - 150 Elected

Brenda Christine Norcross - 144

Turnout - 35.66%

Barrowford (Higherford Ward)

James Patrick Begley - 293 Elected

John Edward Pope - 172 Elected

Christopher Blyth Webster - 112

Turnout - 47.48%

Barrowford (Newbridge Ward)

Allan Vickerman - 388 Elected

Ann Cresswell - 298 Elected

Anthony David Titchiner - 231 Elected

Bryan Francis Concah - 197

Turnout - 38.01%

Blacko

Shelagh Rita Derwent - 232 Elected

Peter James Hesketh - 231 Elected

Keith Collinge - 184 Elected

Stephen Barnes - 170 Elected

David Neville Stone - 158 Elected

Philip Michael Sipocz - 136 Elected

Roy Allan Fewster - 130 Elected

Steven Worrall - 72

Turnout - 51.3%

Brierfield (East Ward)

Mohammed Arshad - 637 Elected

Naeem Hussain Ashraf - 626 Elected

Angela Charnock - 384 Elected

Sheila Windle - 381 Elected

Michael Sutcliff - 355 Elected

Shahzad Ramzan - 348

Jack Steven Gregory - 333

Alison Peverley - 315

Turnout - 52.72%

Brierfield (South Ward) - Uncontested

Pauline Mary Allen - Elected

Margaret Parker - Elected

Marie Starkie - Elected

Florence May Tomlinson - Elected

Keith Tomlinson - Elected

Brierfield (West Ward)

Lyn Heaton - 371 Elected

Audrey Westwell - 317 Elected

Anthony Sam Starkie - 310 Elected

Mohammed Hanif - 249

Mohammed Altaf - 248

Turnout - 47.67%

Earby (East Ward) - Uncontested

Vera Cocker - Elected

Morris Horsfield - Elected

Joyce Valerie Myers - Elected

Doreen Mary Turner - Elected

Kenneth Williams - Elected

Earby (West Ward) - Uncontested

Paul Andrew Christodoulou - Elected

Barbara Knock - Elected

Douglas Victor Marsh - Elected

Christopher Proctor Tennant - Elected

Peter Wilkinson - Elected

Foulridge - Uncontested

Frank Neil Barker - Elected

Carol Ann Belshaw - Elected

Graham Geoffrey Cannon - Elected

Chris Hobson - Elected

Robert Patrick Oldland - Elected

Craven Andrew Wilson - Elected

Goldshaw Booth - Uncontested

Kevin Michael Hiley - Elected

William Alex Mayor - Elected

Thomas Malcolm Nutter - Elected

Hazel Margaret Sainter - Elected

Ruth Rodina White - Elected

Kathleen Wilkinson - Elected

Higham-with-West Close Booth - Uncontested

Bernard Hartley Ingham - Elected

John Jackson - Elected

Gerry Thornhill - Elected

Kelbrook and Sough - Uncontested

Stephen Edward Connah - Elected

John Michael Drury - Elected

Paul Jonathan Maskell - Elected

Phil Parris - Elected

Laneshaw Bridge - Uncontested

Roger Edward Bucknell - Elected

Denise Sandra Davies - Elected

Gill Hacking - Elected

Judith Simpkin - Elected

Jerry Stanford - Elected

Old Laund Booth

John David - 576 Elected

Brian Newman - 407 Elected

Catherine Nutter - 315 Elected

James Eric Nutter - 304 Elected

Janet Myers - 301 Elected

Vicky Venn - 288 Elected

Dianne Hall - Elected

Paul Shaw - 204 Elected

Anthony John Peacock - 192

Paul Keiron Nutter - 177

Turnout - 57.42%

Reedley Hallows - Uncontested

Robert Bayne Allen - Elected

Michael Edward Blomeley - Elected

Christine Mary Healey - Elected

Lesley Oddie - Elected

Sheena Ramirez-Townrow - Elected

Roughlee Booth - Uncontested

Kenneth Stuart Bolton - Elected

Marc William Ford - Elected

Brian Thomas Nelson - Elected

Richard Law Stansfield - Elected

James Keith Starkie - Elected

Alwyn Taylor - Elected

Denis Wilfred Todd - Elected

Salterforth

Norman Whitaker - 227 Elected

Howard Henry Bradley - 192 Elected

Jeffrey Haydock - 185 Elected

Stephen Lewis Gregory - 184 Elected

Christine Pollard - 179 Elected

Kathleen Topp - 167 Elected

Norman James Morton-Stewart - 147 Elected

Michael Town - 143

David Carradice - 142

Polly Riley - 133

Nicholas Oliver Livsey - 83

Turnout - 55.96%

Trawden Forest (Trawden Ward) - Uncontested

Ruth Crompton - Elected

Gillian Greenwood - Elected

Ian Russell Hartley - Elected

Emma-Jane MacDonald - Elected

Beverley Anne Robinson - Elected

Trawden Forest (Winewall and Cottontree Ward) - Uncontested

Melva Burton - Elected

Raymond John Clough - Elected

Adrian Graham Foulkes - Elected

Barry Hodgson - Elected

 

 

Pendle Parish and Town Council Election Results 2007

Pendle Parish and Town Council Election Results 2007

Was this information helpful?

Green Flag Award Liberata Positive About Disabled People Investors In People ERDF Pendle Borough Council